Trygghetsvandring i Gimo den 29 april
Tisdagen den 29 april genomför vi en trygghetsvandring i Gimo. Då kan du vara med och göra skillnad i arbetet för att göra kommunen till en tryggare plats.
Aktiviteten startar vid bibliotekets entré, vid Gimo torg, klockan 17.00 med gemensam genomgång och pågår till ungefär 19.00.
– Vi kommer att promenera ungefär en timme innan vi återsamlas för att summera vad som framkommit, säger Oskar Johansson, brottsförebyggande samordnare.
Alla är välkomna att delta och man behöver inte promenera med hela sträckan.
– Fundera gärna redan innan om det finns något område som du upplever som otryggt, säger Oskar.
Identifiera otrygga platser
Trygghetsvandringen är en uppföljning av fjolårets medborgardialoger. Den görs för att stärka tryggheten i kommunen och syftet är att invånare tillsammans med representanter för kommun, polis och Östhammarshem tillsammans ska kunna identifiera platser som upplevs som otrygga och diskutera möjliga åtgärder.
Nästa trygghetsvandring planeras till Alunda den 8 maj och i Öregrund den 5 juni, båda kl 17-19. Välkommen att delta!