Gå till innehållet

28-30 April kommer det göras spolningar i avloppsledningsnätet i Gimo. Sparsamhet med vatten önskas då. För mer information se Gästrike Vattens hemsida

Från 23 april och tills vidare råder bevattningsförbud för det kommunala vattnet i Östhammar, Öregrund, Gimo, Gräsö och Hargshamn. Läs mer på Gästrike Vattens hemsida

Självförsvarsevent för dig som identifierar dig som tjej

Välkommen att lära dig grunderna i självförsvar för dig som identifierar dig som tjej! Här kommer du att få lära dig grunderna i självförsvar och hur du kan påverka en hotfull situation. Aktiviteten hålls av föreningen SFT - Självförsvar För Tjejer.

Aktiviteten hålls av föreningen SFT som erbjuder intensivkurser i självförsvar, speciellt framtagna för tjejer. Här kan du lära dig att använda hela din styrka mot angriparens svaga punkte med tekniker som är enkla men effektiva. Gå från kursen med ny insikt om dig själv och din förmåga. Ingen förkunskap krävs. Grundkurs i självförsvar innehåller både stående och liggande självförsvarstekniker som syftar till att klara dig ur en hotfull situation. Teknikerna är kraftfulla och handlar uteslutande om att hantera misshandels- eller våldtäktssituationer. Du får också nödvändig förståelse för vad lagen säger om självförsvar och vi pratar om kroppens vanliga reaktioner i hotfulla situationer. Kursen är intensiv och fysisk och den genomförs bäst i träningskläder. Vi rekommenderar långärmad träningströja.
 
Datum: 19:e november
Tid: 18:00-21:00
Årskurs: För dig född 2005 eller tidigare
Plats: Hammarskolan (gymnastiksalen), Gimo 
Anmälan sker till: louise.soderqvist@osthammar.se (Endast vårdnadshavare kan göra anmälan).
 
Varmt välkomna!

Organisation
Fritid- och hälsa
Datum och tid
19 november 2018, 18:00 - 21:00
Plats
Hammarskolan (gymnastiksalen), Gimo
Senast uppdaterad
13 november 2018